Oto 3. wywiad z serii Jak Zostałeś Junior Java Developerem.

  

Odcinek na Youtube/Spotify oraz innych

  

Materiały z odcinka podcastu:

  1. Algorytmy i złożoności – ściąga pod rekrutacje
  2. Java książka pod certyfikat OCP
  3. Książka algorytmy – Aditya Bhargav “Algorytmy. Ilustrowany przewodnik”
  4. Microsoft SQL – książka teoria/praktyka
  5. Porządny projekt – jak wybrać temat projektu?
  6. Testy Jednostkowe kurs na Udemy
  7. Smart Testing – testy
  8. Javaready.pl – darmowy newsletter “od ZERA do Junior Java Developera”
  9. Javaready.pl/kurs – wielokrotnie wspominany kurs Junior Java Ready
  10. javaready.pl/narzedzie – checklista przed wysłaniem CV do firm

Wywiad w wersji tekstowej

Tekst wymaga korekty – in progress 🙂

Bartek Kalka: Cześć Marcin. Dobrze cię tutaj spotkać na podcaście. Zaraz to powiedz kim jesteś i co tutaj robisz i dlaczego się tutaj spotykamy. Miło mi Cię tutaj gościć.

Marcin Böhm: Również miło.

Bartek Kalka: To spotkaliśmy się tutaj z Marcinem, tak jak dwa poprzednie odcinki w sumie podcastu, żeby porozmawiać o tym co robić, żeby dojść do tej pierwszej pracy i co Marcin tutaj robił, to zaraz się będzie chwalił tym, jakie ma postępy jeżeli chodzi o dawkę i chętnie posłuchamy jakiś rad od Ciebie, bo jesteś na świeżo. Ja też chętnie posłucham. Także fajnie by było jakbyście przedstawiły jakoś tak krótko i opisał swój aktualny stan jeżeli chodzi o taką karierę.

Marcin Böhm: Ok. Marcin aktualnie pracuje w firmie Pride Act. W sumie swoją karierę z informatyką zacząłem w technikum. Jestem po technikum informatycznym. Od razu po technikum zacząłem pracę w firmie Tobacco jako w sumie stażysta. Później po 5 miesiącach zacząłem. Awansowałem teoretycznie na pierwszą linię wsparcia IT, a to była praca głównie związana z pomocą techniczną dla klientów zdalnie w obrębie grupy, którą obsługiwała firma. Generalnie tam rozwiązywałem problemy klientów związane z systemem operacyjnym, jakimś tam pakietem Office 365, głównie te problemy sieciowe itd. Ale głównie później też doszły mi właśnie po stażu obowiązki takie jak obsługa kont w Active Directory i na serwerach Exchange. No i właśnie wtedy generalnie zacząłem też dostawać takie kostki pomniejsze, bo mówiłem, że się programowaniem interesuję głównie z Javy i Swifta. Pierwsze moje taski wyglądały tak, że po prostu pisałem jakieś krótkie metody powiedzmy. Które miały za zadanie łączenie między serwerem a aplikacją. Po to akurat była aplikacja mobilna, także dlatego była Java i Swift na iOS i Androida. A jeżeli chodzi o programowanie to w technikum zacząłem wiadomo się uczyć javascriptu jak najpóźniej to java wyleciała gdzieś tak już około 2 lat się uczę, niecałe 2 lata. No i później generalnie zacząłem się tak bardziej uczyć. Przystąpiłem do kursu Junior Java Red. No i dostałem pierwszą swoją pracę później na cały etat w obecnej firmie. Aktualnie przepracowałem tam już 8 miesięcy i stwierdziłem, że może to nie jest zbyt duży okres czasu, ale generalnie moim takim celem było dostanie się do takiej właśnie większej firmie, większej firmy informatycznej, która właśnie się specjalizuje się głównie w programowaniu. No i teoretycznie mi się teraz tak udało. Jestem na wypowiedzeniu i od marca będę zaczynał pracę też na tym samym stanowisku, czyli Junior Java Developer, ale w większej firmie już nie.

Bartek Kalka: Gratulacje! Super, super! To bardzo dużo ciekawych rzeczy aż do teraz. Fajnie, że się tym podzieliłeś i że od dwóch lat. Jeżeli chodzi o Dafa.

Marcin Böhm: Aha, no i ogólnie jeszcze na ten moment będę zaczynał czwarty semestr na studiach na Śląskim na kierunku informatyka.

Bartek Kalka: Jak oceniasz studia?

Marcin Böhm: To ogólnie jeśli chodzi o studnia studia jakby to powiedzieć dobre są dla ludzi, którzy nie są za bardzo ukierunkowani to na pewno którzy jeszcze powiedzmy nie wiedzą dokładnie co chcą w informatyce robić, ale jednak się tą informatyką interesują na tyle, żeby na te studia iść. Ale jeżeli chodzi o moje doświadczenia to generalnie bardzo nikła wiedza jest która która mi się przydaje w obecnej pracy. Bo wiadomo przewinęła się tam Java, a teraz miałem bazy danych, ale to były takie totalne podstawy podstaw, które tak naprawdę w pracy jednak trzeba wiedzieć koniecznie. To były takie dosyć, dosyć. Tak jak mówiłem podstawy podstaw i nie za dużo mnie to rozwinęło, bardziej Jeżeli chodzi o studia i o samą naukę, to bardzo to rozwinęło. Moje samo uczenie się na pewno jak same studia wskazują na to, żeby po prostu studiować jakiś dany temat, organizować sobie czas itd. Na pewno z matmy jest bardzo dużo zagadnień, na to się trzeba przygotować, no bo to jednak jest inżynieria. Głównie, głównie też algorytmiczne rzeczy bardzo, bardzo są tam podejmowane, żeby się właśnie na to nastawić, jeżeli się chce iść na studia. Ale ogólnie jeżeli bym, jeżeli mam tak ogólnie powiedzieć, to bardziej mi zależy na papierku niż na samej wiedzy, którą tam wynoszenie.

Bartek Kalka: Z tych studiów. Myślę, że bardzo dużo osób tak ma. Sam tak miałem też, że tylko dokończyć studia. A powiedz mi, bo to jest coś po technikum? Czy właśnie na Twoich studiach są osoby z liceum i jak w porównaniu do Ciebie one sobie radzą teraz czy np już też pracują w javie? No bo nie oszukujmy się bardzo szybko znalazłeś tą pracę.

Marcin Böhm: Ogólnie u mnie u mnie na kierunku. Ja jestem na studiach niestacjonarnych weekendowych. Aktualnie chyba nie ma osoby, która by nie pracowała w zawodzie. Nie mam takiego jednego dobrego kumpla, który aktualnie jest seniorem w.

Bartek Kalka: Pozdrawiamy. Jak się nazywa.

Marcin Böhm: Pan Tomasz Bratek? Pozdrawiam serdecznie, bo bardzo, bardzo, bardzo sympatyczny gość. Też jeżeli mam jakiś problem to generalnie frontem gdzie tam siedzi. Ale bardzo, bardzo, bardzo dużo dużo wiedzy ma i też tam czasami sobie gadamy o fajnych rzeczach. No ale ogólnie jeżeli chodzi o ludzi to. Wiadomo na początku bardzo dużo osób odpadło, ale ogólnie teraz zostali. Zostały same osoby, które już albo mają pracę, albo już są na takim poziomie, że już szukają i mają odpowiedzi od pracodawców.

Bartek Kalka: Czyli po technikum zdecydowałeś, że pójdziesz na studia niestacjonarne? A myślałeś o dziennych np.. Czy raczej nie było? Nie chodziło w ogóle Nie.

Marcin Böhm: To ja. Ja generalnie generalnie dużo opinii już miałem od innych ludzi i generalnie zdecydowałem się na to, że praca w tygodniu i studia zaoczne to będzie idealna taka droga, żeby właśnie swoje kompetencje podnosić. I jak najbardziej w ten świat właśnie takiej dorosłej informatyki wejść, a nie tylko to co w technikum było. W technikum są generalnie podstawy, wszystko fajnie, tam się uczysz takich podstaw informatyki itd. No ale to są zdecydowanie podstawy. Może na studiach przez pierwszy miesiąc mi się to przydało, później nie było już tego co się nauczyłem. Także taki przeskok między technikum a liceum już się tak jakby wyklarował, bo po pierwszym semestrze, może nawet wcześniej.

Bartek Kalka: No właśnie. Powiedziałeś, że ktoś ci pomógł trochę podjąć tę decyzję. Czy to byli jacyś programiści, Czy to ktoś z branży? Czy bardziej.

Marcin Böhm: Życiowo? W sumie to mój tata, którego też pozdrawiam. Mój tata jest aktualnie ekspertem, ekspertem do spraw sieciowych w Orange i generalnie mi tak podpowiedział, że fajne. Fajnym, fajnym pomysłem byłoby właśnie pójście na studia zaoczne i załapanie jakiejś pracy nawet na staż tak jak miałem. Bo to by było to. To jest fajna droga, żeby się kształcić, bo nie dość, że się ma taką teoretyczną wiedzę ze studiów, to też się ma właśnie wiedzę praktyczną z pracy i to bardzo, bardzo fajnie owocuje.

Bartek Kalka: Super, super, super połączenia i pewnie kilka osób na tym skorzysta jeżeli posłucha tego podcastu, więc fajnie. Jeżeli nie mają bardzo, bardzo fajnego taty jak Ty to tutaj też się z tym zgodzę. Jeżeli gdzieś tam mamy taką możliwość to warto jednak jak najwięcej tej praktyki mieć. Jeżeli uda się złapać pierwszą pracę gdzieś tam w tygodniu czy nawet jakąś dorywczą, to starajmy się tak zrobić, bo to jest chyba najbardziej optymalne. Tutaj jest właśnie przykład tego. Marcin No dobra, no to super. A jeszcze trochę wracając do tego, bo mówiłeś, że na studiach jest trochę rzeczy, jak właśnie ukształtowała w sobie to kulturę nauki, uczenia się, jakieś algorytmy, jakieś podstawy Javy i ogólnie takiego myślenia, trochę programistycznego i podejrzewam, że to akurat Ci się chyba przydało później na rekrutacjach.

Marcin Böhm: Tak, tak, jak najbardziej. Też miałem przedmiot Inżynieria oprogramowania to właśnie coś tam trochę git, było trochę takiego kodu itd. No ale to już były generalnie rzeczy, które ja już sam się dowiedziałem, że tak powiem na swoją rękę jak się już uczyłem programowania czy takich dobrych praktyk programistycznych jak jak się uczyłem w domu.

Bartek Kalka: A skąd wiedziałaś, że właśnie takie rzeczy trzeba umieć?

Marcin Böhm: Generalnie czytałem, czytałem różne blogi czy też. Tutaj na kursie też jak cały kurs przeleciałem sobie. Tutaj właśnie się głównie tych dobrych praktyk nauczyłem i na pewno wiele rzeczy się na rekrutacjach pojawiło. Z tego także także to jak najbardziej dobry, dobry punkt był. Jeśli chodzi o naukę.

Bartek Kalka: Czyli właśnie kursy, gdzieś tam internet mocno pomógł, a gdyby nie to, powiedzmy, że nie poszedł byś na studia to by to wystarczyło.

Marcin Böhm: To znaczy myślę, myślę, że tak, chociaż jeżeli mam ocenić, to teraz już się to trochę trochę to zanika, bo generalnie kiedyś było tak, że pracodawca patrzył, czy ktoś ma właśnie wykształcenie wyższe, czy tam techniczne, czy ma inżyniera itd. No i generalnie teraz, teraz jakby to powiedzieć patrzą rekruterzy i osoby, które wypytują na rozmowach. Bardziej chodzi o to, żeby po prostu pokazać swoją wiedzę aniżeli to co się ma na papierku. Bo jednak jednak ja doszedłem do wniosku takiego, że nawet osoba, osoba, która skończyła studia i ma tam jakąś wiedzę, a nie uczyła się nic powiedzmy na swoją rękę poza studiami, czyli nie szła w jakąś taką swoją specjalistyczną drogę np. programowanie w Javie czy czy tam sieci czy coś innego, to zdecydowanie będzie miała problem w znalezieniu pracy. Czyli najważniejsze jest robienie czegoś co uważasz, że Ci się podoba i to lubisz, a nie tylko to co tak naprawdę nauczą Cię na studiach. Bo studia są do tego, żeby pokazać Ci drogę, a to co tak naprawdę sam wybierzesz to już musisz sam robić po godzinach.

Bartek Kalka: Święte słowa. No to super. A tak już w kontekście Twoich rozmów rekrutacyjnych i takich konkretnych jakichś rzeczy, co tak naprawdę się najczęściej powtarzało i co byś np. radził ludziom, żeby się uczyli przed rekrutacją?

Marcin Böhm: Generalnie jeśli jeśli mam doradzić, to na pewno na pewno dużo mi dało. Może inaczej. Na początku jak składałem CV to naprawdę był mały odzew. Generalnie jak się do tej firmy aktualnej dostałem, to naprawdę mało firm złożyło moją ofertę w ogóle przystąpienia do rekrutacji. No, powiedzmy 40 wysłanych CV to było może 10, coś takiego, czyli 1/3, a może nawet nie. No i generalnie na pewno trzeba, trzeba bardzo dobrze umieć angielski i to jest taka rzecz, która jest na porządku dziennym w tej pracy, no bo trzeba, trzeba jednak dokumentację czytać, trzeba różne fora czytać. Czytam właśnie Stack Overflow, wszystko jednak jest w języku angielskim i na każdej rozmowie mi się ten angielski pojawił. Nawet niektóre rozmowy były w pełni po angielsku. Także polecam się uczyć, bo tego naprawdę wymagają w firmach. No i generalnie właśnie teraz jak składałem CV do różnych firm to napisałem swoje CV w pełni po angielsku. I w sumie z tego co z tego co pamiętam to prawie prawie 100% odzewu miałem. Jeżeli chodzi o odpowiedź na rozmowy, zaproszenia na rozmowy dostałem praktycznie w stu procentach tam gdzie wysłałem. No a jeżeli chodzi o przygotowanie do rozmów, co mnie w sumie zdziwiło, bo byłem byłem przygotowany na to, że. Większość. Większość pytań będzie ze springa i z tych technologi które firmy wykorzystują. No to szczerze mogę powiedzieć, że 70% pytań które padło na rekrutacjach to te dotyczące tak jak Korea Javy. 30% to cała reszta była dotyczyła baz danych Spring Boota czy tam Springa i innych takich technologii wykorzystywanych razem z działaniem. Także jeśli miałbym doradzić to na pewno dobre zrozumienie Javy i to na sto procent, bo to się najczęściej pytają.

Bartek Kalka: Od czego zacząć. Jeżeli chodzi o te 70 procent rozmowy powtórzę, bo trochę przerwało. 70% rozmowy rekrutacyjnej to jest core Javy, czyli podstawy Javy. No i co byś tak na początku doradził, że jeżeli ktoś tego nie wie to go dyskwalifikuje. I żeby nie bać się iść na rozmowę rekrutacyjną w ogóle.

Marcin Böhm: Generalnie na początku pytają się o takie powiedzmy najprostsze rzeczy, czyli czym jest konstruktor, do czego służy, czym jest właśnie np. kapitulacja, jakie mamy. Jakie mamy. Jak na przykład możemy zabezpieczyć zmienne, czyli tam te wszystkie wiadomo private, public, protected itd. Różnica między nimi. No i co jeszcze? Na przykład takiego, że jeżeli jeżeli się tych rzeczy nie wie, no to często jest tak, że oni zwracają po prostu zestaw pytań, bo później już są np. właśnie wytłumaczenie kolekcji np. często się często się pojawiało chyba nawet na każdej rekrutacji i pytali mnie. Jakie? Jakie? Jakie klasy rozszerzają Collections? No to wiadomo, tam były listy, mapy i Sardynia. I później trzeba było mówić po kolei co do czego. W przykładzie bym tego użył. Czym się różni link list od archiwista? I to też też jest takie pytanie, po którym jak kandydat nie odpowie prawidłowo to i nie poda np. przykładu, no to też go w pewnym sensie dyskwalifikuje, bo to jest jednak dosyć dosyć ważny konspekt. Co jeszcze było? Bardzo dużo pytań też było właśnie o wzorce projektowe i naprawdę trzy czwarte czy czwarte rozmów to były pytania o.

Marcin Böhm: Też się właśnie raczej 3 4 jakoś tak. Właśnie były pytania o wzorce projektowe. I po tych rozmowach właśnie się tego mojego kumpla spytałem, czy rzeczywiście jest tak, że firmy aż tak dużo używają tych wzorców projektowych. Ja na to na przykład powiedział mi, że oni tylko na wzorcach projektowych programują. Nie ma. Nie ma w ogóle opcji, żeby nie programować na wzorcach projektowych, bo to jest taka rzecz, która po prostu jeżeli jakiś nowy programista wejdzie do firmy, to o wiele lepiej mu się jest zaznajomić z kodem bazującym właśnie na jakieś wzorcu niż kodzie, który wymyślił właśnie jakiś programista sam z siebie. I co jeszcze? Jeżeli chodzi o. Pokora Javy to to na pewno jeszcze jest. Na każdej rozmowie było porównywanie metodami. I course równa się równa się do jakich przypadków one nawiązują. Jeszcze było na przykład podanie przykładu jak użyłbym porównanie instanceof. I co robi, kiedy np. go używa. Definicje hash kodu były też bardzo często. Jak to działa? Do czego bym to użył? No i takich rzeczy jeszcze typowo jałowych to w sumie. Nie pamiętam. Może jeszcze mi się przypomni, to opowiem.

Bartek Kalka: Chciałam zapytać. Chciałam zapytać trochę jeszcze o to, co powiedziałaś o wzorcach projektowych. Bo właśnie też zauważam, że bardzo dużo osób na początku mocno się skupia na tym, żeby te wzorce od dechy do dechy się nauczyć. Gdzieś tam książki kupują i się zniechęcają do tego, jak to u Ciebie wyglądało, jeżeli chodzi o naukę tego i. No właśnie i czy uczyłeś się tak od dechy do dechy? I faktycznie na rozmowach rekrutacyjnych to Ci się przydawało, czy raczej takie ogólne zrozumienie co to robi? Wystarczyło?

Marcin Böhm: No właśnie ciężko? Ciężko stwierdzić, bo ogólnie moim zdaniem jeżeli chodzi o naukę to właśnie nie powinno się uczyć na pamięć, albo właśnie kucia od dechy do dechy, bo to to bardzo zniechęca. Jeżeli jeśli miałbym polecić sposób nauki to na pewno był, to byłby to sposób samego zrozumienia, czyli np. ktoś się spyta na rozmowie. Czym jest Singleton? To czym jest wzorzec Singleton? No to po prostu nie mówić w sposób taki, że tutaj tworzę, to tutaj zapisuję to i tamto, tylko bardziej swoimi słowami opisać po prostu do czego on by służył, albo w jakich przypadkach użyłbym tego wzorca, żeby po prostu rekruter wiedział, że Ty wiesz o co w tym chodzi i w jakiej sytuacji np. użyć tego wzorca, aniżeli właśnie od dechy do dechy i powiedzieć cały kod. Jak to napisać? I to też w sumie pomaga. To też w sumie pomaga w nauce, bo zrozumienie samego kodu aniżeli właśnie kucie tego wszystkiego na blachę później moim znajomym bardzo owocuje, bo później samo pisanie kodu to jest właśnie zastępstwo kucia tego od dechy do dechy. Samo samo zrozumienie, a później praktykowanie tego to jest samo tak samo wystarczające do tego, żeby później to dobrze praktykować.

Bartek Kalka: Pewnie spoko, jeszcze bym się cofnął do tego angielskiego o którym mówię jeszcze. To jest też mega kluczowe, żeby każdy się tego uczył. No to jak u Ciebie wyglądała nauka angielskiego? Czy jakoś specjalnie się uczyłeś?

Marcin Böhm: W sumie ja generalnie od gimnazjum już praktycznie raczej jak. Generalnie od podstawówki mam angielski nie to to nie będę ukrywał, że na pewno na pewno to jakoś miało. Miał swój plus w tym, że teraz dosyć sprawnie się porozumiewamy po angielsku. Jeżeli chodzi o naukę to na pewno patrzą też na gramatykę, ale też ja na przykład uczyłem się bardzo dużo właśnie z gier albo z filmów. Wszystkie filmy, które oglądam po angielsku staram się oglądać, bo też ta mowa po prostu wchodzi w głowę, jak powinno się mówić. Akcentowanie też jest bardzo ważne, bo jeżeli rekruterzy widzą, że umie się akcentować, to już nie na takim podstawowym poziomie i I na przykład angielski pod względem technicznym jest też bardzo ważny, bo miałem też rekrutacje do takiej amerykańskiej firmy aktualnie. I co się okazało? Że generalnie źle zrozumiałem pewne zadanie i rekrutera się nie spytała, że ja na pewno wiem dokładnie o co chodzi, a myślę, że tak. No i akurat było tak, że nie do końca to zrozumiałem, tak że to już miałem takiego red flaga dla siebie, że powinienem trochę sobie jeszcze powtórzyć mimo wszystko tego technicznego języka. To akurat było zadanie z algorytmami, takie bardziej. Także też polecam. Algorytmy mi się bardzo uczyć.

Bartek Kalka: Skąd algorytmy się uczyłeś?

Marcin Böhm: W sumie to akurat tu akurat bardziej ze studiów się uczyłem, bo miałem dosyć wymagającą panią wychowawczynię i to właśnie mi się dosyć dosyć przydało. A z takich generalnie. Takich swoich przykładów to zbytnio zbytnio tam się nie uczyłem. Raczej bardziej z internetu się uczyłem aniżeli z jakichś książek czy czy czegoś. Właśnie porównywanie kodu, że np. coś się powiedzmy szybciej wykona, czyli tam kurczę, jak się to nazywało? No właśnie, mogę podać przykład tego zadania.

Bartek Kalka: Tak.

Marcin Böhm: Tak, tak, tak właśnie ja zrobiłem To zadanie polegało na tym, żeby była tablica. I powiedzmy mieliśmy podawać jako drugi argument liczbę jakąś. No i mieliśmy output. Miał być taki return, że algorytm wskazywał indeks dwóch liczb, które dałyby naszą oczekiwaną liczbę. I ja na początku, ja na początku to zrobiłem za pomocą dwóch pętli. No i to jest granica potęgowała. Z tego co pamiętam w tej tablicy algorytmów co tam są później te wykresy szybkości działania algorytmu, no i później generalnie ta pani właśnie ta menadżerka z USA powiedziała mi, że mamy jeszcze się nad tym zastanowić, bo to to by działało, ale nie, nie byłoby najbardziej optymalnym rozwiązaniem. No i generalnie ja później pomyślałem, że jednak o wiele szybciej by to działało z użyciem mapy dostarczonej przez Javę. No i wtedy to akurat było dobre. Rozwiązanie. Także algorytmy też jest bardzo, bardzo ważne jeżeli chodzi o optymalizację działania kodu, żeby coś się szybciej wykonywało. To też jest dosyć ważny aspekt programowania, żeby było to szybsze.

Bartek Kalka: I tak mówiłeś tak jak mówiłeś. Nie uczyłaś się z książek tego, tylko oglądałeś KOD i analizowali dokładnie. Czyli nie masz żadnych takich materiałów, które mógłbyś gdzieś tam podrzucić?

Marcin Böhm: Algorytmy i algo rytmiki? Nie za bardzo, bo ja właśnie też głównie swoją wiedzę wynoszę właśnie ze studiów. To jest akurat w sumie jedna z niewielu rzeczy, która mi akurat tam podpasowała właśnie pod naukę na studiach. No ale to bardziej od strony matematycznej bardziej tam to podchodziło, aniżeli kodowania.

Bartek Kalka: No to ja pamiętam, że też na studiach miałem ten przedmiot algorytmy i struktury danych. To się nadawało dokładnie. I tam faktycznie to w ogóle nie zależało od żadnego języka programowania. I jeżeli to jest właśnie taka chyba główna różnica, jeżeli chodzi o studia i o osoby, które nigdy nie były na studiach, ale da się tego nauczyć po studiach czy bez tych studiów tak naprawdę tylko trzeba znaleźć odpowiednie materiały, są tam jakieś książki, to postaram się podlinkować to co.

Marcin Böhm: Było na studiach. Generalnie jeżeli chodzi o ten przedmiot to tam głównie było to rozwiązywane w pseudo kodzie, a nie w jakimś konkretnym języku i mi to szczerze dosyć problematyczne. Dosyć to było dla mnie, bo tak jak na co dzień programowałem w Javie tak ten pseudo kod trochę inaczej wyglądał i musiałem się przestawić lekko na to, żeby generalnie mi się to dobrze układało w głowie.

Bartek Kalka: Spoko. Mam jeszcze pytanie o CV, bo mówiłeś, że na początku wysłałeś tam do 30 firm i odzew był mniejszy niż za drugim razem. Jakiego wysłałeś? Gdzie było 0% i z czego wynikały te różnica? Powiedziałeś w angielskim ok, czyli zmieniłeś język CV na angielski? Pewnie trochę też doświadczenia miałeś, bo już pracowałeś gdzieś. Mógłbyś napisać to CV, ale co byś zrobił lepiej? Czy korzystałeś właśnie z jakiegoś serwisu od kogoś kto się zna? Albo ktoś jakieś rekruterów, żeby sprawdzili Twoje CV? Jakieś typowe błędy?

Marcin Böhm: Nie, W sumie jeżeli chodzi o takie prywatne opinie to właśnie nie pytałem się. Chyba że chodzi o Ciebie to tak wysłałem Ci moje CV, ale ogólnie bardzo mi pomogło też przeglądanie sobie LinkedIn, bo tam ludzie dość często często właśnie wrzucają swoje CV, że właśnie szukają pracy itd. I jakoś tam wysunąłem dobre rzeczy z tego i to naprawdę pomaga. Jeżeli miałbym polecić to właśnie przeglądanie sobie na LinkedIn CV innych, bardziej doświadczonych osób od siebie.

Bartek Kalka: I też bardzo często widzę, że wrzucają ludzie swoje CV, żeby po prostu dostać od kogoś. Też mi się zdarzyło nie raz dawać jakieś reguły i w sumie podrzucę takiego linka. Java Re + flash Narzędzie to jest takie narzędzie, które można sobie ściągnąć i sprawdzić czy Twoje CV zawiera jakieś typowe błędy, bo już troszkę osobom pomogłem i po prostu sporządziłem taką listę. Jak będziesz chcieć robić sobie CV to mówię do naszych słuchaczy. Akurat nie wiem czy Tobie się to też przyda. Raczej nie. Ale dobre rady + narzędzia to za free, więc można sobie pobrać. No dobra, to jeżeli chodzi o testy w wiki nie dawałeś nikomu do review. Tylko raczej staraj się sam robić. No i co tam co? No jakie np. różnice? Widziałeś, że coś np. był jakiś kardynalny błąd w swoim CV? Mógł, to mógł on spowodować to, że miałeś mniej niż mogłeś mieć odpowiedzi.

Marcin Böhm: W sumie bardziej jeżeli mam tak porównać. Na pewno bardziej rozpisywałem się techniczne i technicznie o mojej pracy, którą wykonywałem wcześniej. Aż tak bardzo tego nie rozwinąłem. Także jeżeli mam polecić dobrą praktykę w pisaniu CV, to w pisaniu jak największej ilości technicznej informacji co się robiło w poprzednich firmach. No bo w pierwszej kolejności nasze CV jednak odczytują osoby z działu human resources i one później tak jakby przekazują właśnie do managerów czy programistów, którzy te rekrutacje później są dalej odpowiednio odpowiedzialni. Ale w momencie, w którym my wpiszemy właśnie jakimi technologiami się zajmowaliśmy, czy powiedzmy czym się interesujemy itd. To te osoby od razu tak sobie właśnie malują, że może to być dobry kandydat. I właśnie ja też później wpisałem jeszcze. Jakieś twoje hobby. Też o to się pytali np. jeszcze wpisałem sobie jakieś additional info, czyli np. wpisałem sobie tam, że uczę się do teraz do certyfikatu Oracle owego tego z Javy to też się o to pytali. Na jakim jestem etapie? Z jakich źródeł korzystam? No to mówiłem, że właśnie z jakiś blogów, książek i naprawdę większość informacji, które się w CV zawrze. Rekruterzy się pytają także. Nawet jeśli nie ma się jakiegoś certyfikatu, a się do jakiegoś przygotowuje, to warto to podkreślić, bo w moim przypadku tak było, że właśnie o ten certyfikat się też w większości rekrutacji pytali.

Bartek Kalka: Ale jeżeli chodzi o jakieś profile np. na LinkedIn, na GitHubie jakiś kod np. to miało jakieś znaczenie, że podlinkowałem.

Marcin Böhm: To tak w sumie ja ja tam podlinkowałem też w CV mój mój profil na LinkedIn i na GitHubie. I też właśnie programiści. Jeżeli już jest rozmowa techniczna, to później analizują GitHuba. Chociaż usłyszałem na jednej rekrutacji, że generalnie jeśli chodzi o projekty na GitHubie, to często programiści, właśnie ci seniorzy czy tam właśnie tych ludzi są są już generalnie zmęczeni i zmęczeni jednymi i tymi samymi projektami u wielu osób. Takie coś usłyszałem. Dosyć ciekawa informacja, bo mnie to dosyć zdziwiło najbardziej właśnie próbują weryfikować wiedzę teoretyczną. Czyli ktoś dobrze rozumie to co będzie pisał, aniżeli to co napisał. Bo tak naprawdę kod na githubie może świadczyć coś o osobie, ale jednak jest to w większości kod, który był z jakichś tutoriali np. ale osoba która go np. przepisała nie do końca rozumie. To tylko drogi. I oni po prostu weryfikują to później bardziej teoretycznie i sprawdzają, czy rzeczywiście to co masz na GitHubie to rozumiesz.

Bartek Kalka: Trzeba podkreślić bardzo ważną kwestię, czyli projekty CEV są bardzo ważne, ale nie mogą być zwykłe kluby, które są po prostu robione na lampach czy właśnie takich prostych tutorialach, które każdy mógłby sobie przypisać, bo to i tak później wyjdzie, jeżeli ktoś tylko to przepisywał na rozmowie właśnie. Więc to jest na pewno jedno miejsce, gdzie można się bardzo łatwo wyróżnić jeżeli chodzi o rekrutację. I skoro już nawet Marcin to mówi, gdzie to po prostu źródełka ma taką wiedzę, to warto po prostu zadbać o to, żeby zrobić porządny projekt. No i może wiesz, jaki to byłby taki porządny projekt?

Marcin Böhm: Może w sumie jaki projekt, taki dosyć rzadko spotykany jest. Ja na przykład powiedziałem, jak ja na rekrutacjach mówiłem na przykład, że zrobiłem w Javie połączenie do API GUSu, czyli tej takiej całej całego systemu informacyjnego w firmach. I generalnie ja to mam chyba na swoim i tam gdzieś wpisane jest tam repozytorium z tego. I rzeczywiście później się pytali jak? Jak to? Jak to zrobiłem? Jaki miałem pomysł na to i tak dalej. Ale jednak to było coś takiego, co głównie w firmach się używanie właśnie na jakichś takich projektach początkowych. No ale to było to, było w sumie coś takiego, coś, o co się nie pytali, że takie najbardziej wyróżniające było to właśnie napisanie kodu do pobierających dane z tego API w USA. To na przykład coś takiego.

Bartek Kalka: Czyli wykorzystanie klienta HTTP np..

Marcin Böhm: Oni tam, oni tam chyba są po to mają akurat postawione.

Bartek Kalka: No czyli po prostu integracja z jakimś zewnętrznym API wystawionym po sieci. I to faktycznie można bardzo dużo sprawdzić, bo do takiego klienta można napisać np. testy. Mi się w ogóle nie wspominaliśmy, ale zaraz o tym pogadamy może jak to u Ciebie wyglądało. No ale taki projekt porządny. No to widać to już jest coś lepszego niż zwykły klucz, który każdy może odpalić z buta odpalając pierwszy lepszy tutorial i robić internety i elity z bazy. Więc taka integracja z HTTP albo softem po prostu zewnętrzną usługą. Jest tego mnóstwo w internecie np. jakiegoś web API, ale najlepiej znaleźć taki projekt, który faktycznie będzie Was interesował. No bo jeżeli to ma być porządny projekt to na pewno go się nie zrobi w tydzień ani dwa, więc warto zadbać o to, żeby to był temat, który faktycznie będzie Was jarał. Na ten temat też napisałem wpis do tego podcastu. Jak wybrać taki porządny projekt do swojego CV? Bo to jak widać ma bardzo duże, wręcz kolosalne znaczenie jeżeli chodzi o perspektywę rekrutujących. Super. Dobra, to jeszcze chciałem podpytać o te testy testy jednostkowe, integracyjne. Jak z tym się czujesz, jak to było na rozmowach rekrutacyjnych? Bo 70% to core Javy, a 30% to.

Marcin Böhm: Znaczy w sumie w tych 79 tak właśnie było, Powiedzmy te testy też nie na każdej rozmowie pytali się mnie o testy integracyjne, jednostkowe, jak test endpoint na przykład i generalnie z czego korzystam. Czy w ogóle zdarzało mi się to pisać itd. Albo. No generalnie jakby to powiedzieć, to jest taka. To bardzo, bardzo ważna rzecz do rekruterów, jeżeli chodzi o pisanie testów integracyjnych. Także jeśli ktoś myśli, że generalnie bez testów przebrnie, to będzie ciężko, bo. Bo tam też na live coachingu, co mi się zdarzyło parę razy naturalnie na niektórych rekrutacjach też musiałem testy dodatkowo pisać, bo to było wymagane.

Bartek Kalka: Ile się uczyłeś tych testów? Na studiach tego nie uczą, prawda?

Marcin Böhm: Zdecydowanie nie. No to właśnie na kursie się uczyłam. To wprowadzenie tak dokładnie i gdzie jeszcze? Generalnie z różnych. Głównie głównie właśnie z youtuba się uczyłem. Te parę kuszników też ode mnie mi się jakiś specyficznych udało wychwycić. Po promocji książki raczej nie. Z książek to w sumie tylko do tego certyfikatu się przygotowuje. Z Javy aktualnie to ma 1200 stron, ale jeżeli chodzi o testy jednostkowe to też czytanie dokumentacji tam wiadomo biblioteki Mohito. Przykład. No a tak to głównie jakieś swoje rzeczy powiedzmy napisałem i od razu pisałem do tego test i to jest też dosyć fajna praktyka, bo się też sprawdza swoje umiejętności, ale też można zobaczyć jakiś błąd w wyłapać. Fajnie się tego poduczyć po prostu sprawdzania swojego kodu nie za pomocą testów.

Bartek Kalka: Z mojej perspektywy aż tyle ile ja pracuję, to od samego początku testy były i i nie ma co się oszukiwać. Tak naprawdę nawet dzisiaj jak chodziłem to zaczynam zawsze od testu, więc to jest mega kluczowa umiejętność. Jeżeli chodzi o jakieś kursy to ja akurat polecam Smart Testing bo tam jest super pokazane, chociaż jest tam trochę wyższy próg wejścia niż takich początkujących dla początkujących. Dla początkujących bardziej na nudę. Mnie właśnie wskazałeś jeden taki, że jest taki jeden kurs to też go podlinkuję, bo też kojarzę i on też jest sprawdzony, bo kilka osób też mówiło, żeby go polecać w sensie osób, które korzystały. I to są testy jednostkowe. Junit Unit piątka to dwójka i ogólnie TDD, więc to jest spoko. Co jeszcze chciałem powiedzieć? Aha, no i w sumie jeszcze chciałem podpytać o SQL, bo to też chyba dosyć często jest na rozmowach. Jak to.

Marcin Böhm: Wygląda? Zdecydowanie też praktycznie na większości rekrutacji pytali się właśnie o SQL a że to jest język zapytań do bazy danych, no i generalnie jako backend developer to jest jednak dosyć taka nie oderwana część naszej pracy. Nie właśnie praca z bazami danych, z danymi. I generalnie jeżeli chodzi też o rekrutacje to miałem bardzo dużo też live coding, czyli np.. Podawali mi 3 tabele z jakimiś tam kolumnami i wiadomo. No i się pytali jak byś wyciągnął coś tam, coś tam, coś tam. No i ja musiałem później na czacie pisać. Na surowo jakieś zapytanie, nie powiedzmy. No w sumie takie największe zapytanie to tam chyba były 4 albo 5 inne Chojnów, ale nie pamiętam. No ale ale było było to dosyć takie. Raczej nie było to trudne, bo jeżeli ktoś generalnie nauczy się tych baz danych to później same zapytania nie są nie są trudne, ale później np. jeszcze dochodzi pisanie procedur, trigger ów, indeksowanie. I kupa fajnych innych rzeczy, ale na pewno, ale na pewno jest to występuje to na pewno na rozmowach. Po prostu jest to wymagany od back end developera. Praca z bazami danych.

Bartek Kalka: Zdecydowanie tak. Jeżeli chodzi o tego SQL a właśnie skąd czerpiesz wiedzę? Też z neta.

Marcin Böhm: I z internetu, ale ja jeszcze sobie kupiłem książkę Microsoft SQL Developer Professional. Chyba jakoś tak się to nazywało. Coś chyba około stówki kosztuje. Bardzo fajna biblia. 700 stron. No no wszystkie wszystkie potrzebne rzeczy tam są generalnie opisane i ja jestem generalnie osobą, która nie ma problemu uczyć się z książek, chociaż wiem, że niektóre osoby ciężko przyswajają wiedzę z książek, bo zdecydowanie z internetu się uczyć. Jest to jest to zrozumiałe, ale jednak w książkach jest zawsze. Książka jest zawsze pod ręką i zawsze można coś sprawdzić. No ja się tak uczyłem akurat w SQL a i jakoś jakoś wyszło.

Bartek Kalka: Ogólnie z całej tej rozmowy bardzo dużo zauważam podobieństwa do poprzednich rozmów, które były podcastach. Bardzo podobne rzeczy się powtarzają, te też rzeczy podkreśla na swoim mailingu, więc też zapraszam, jeżeli ktoś byłby zainteresowany właśnie jakimiś konkretnymi materiałami. Jeżeli chodzi o SQL a ja bym polecił właśnie wykonywanie zadań jak najwięcej praktyki, a książka faktycznie może się przydać właśnie tak jak Marcin powiedział, że można sobie wrócić gdzieś tam podejrzeć. No ale najwięcej właśnie nauczymy się z praktyki, a to jakieś takie typowe zadanka rekrutacyjne czasami też mogą zaskoczyć, więc nawet jeżeli się zna jakoś mocno podstawy, to mogą wrzucić jakieś zadanie, które będzie ciężkie i warto poświecić już konkretne.

Marcin Böhm: Ta książka jest generalnie bardzo, bardzo spoko pod względem takim, że na końcu jest link do całej ich biblioteki. Właśnie, że do każdego działu oni właśnie mają skrypty napisane do tworzenia właśnie jakiejś bazy i też są procedury itd. Także akurat jeżeli jeżeli możemy to ja bym podlinkować tą książkę, bo jest serio fajna i bardzo dużo plików już przygotowanych do uczenia się i są tam właśnie zadania też praktyczne, które bardzo są takie wartościowe.

Bartek Kalka: Czyli przydały Ci się dziś?

Marcin Böhm: Tak, pewnie jest bardzo, bardzo dużo treści, które można później pobrać od nich. Nie pamiętam, czy tam trzeba było jakiś kod z książki wpisać. Chyba nie, ale generalnie bardzo, bardzo fajnie tam to jest rozwiązane.

Bartek Kalka: Super! Fajnie, że o tym wspomniałaś, że jest tam praktyka. No dobra, to zmierzając powoli do końca. Jeszcze mam takie dwa pytania co właściwie doradził byś sobie na początku, już po przejściu tej całej drogi? Już teraz będziesz zaczynał nową pracę trochę wcześniej przeszedłeś i co byś sobie doradził i co tak naprawdę? I czy było ciężko też?

Marcin Böhm: Czy ciężko było? Na pewno było ciężko. Generalnie nauka programowania to nie jest lekka sprawa co bym sobie doradził. Na pewno nie szedłbym drogą taką, że czegoś się nauczyłem i zaczynam się uczyć, uczyć czegoś nowego. Czyli nie, nie uczyłem się bardziej płytko, ale dogłębnie, czyli bardziej poszedł w tą stronę, żeby się specjalizować w jakiejś danej technologii, aniżeli w jedzenia czegoś. Wszystkiego po trochu. Bo ja właśnie na początku tak robiłem i zanim się dostałem do obecnej firmy to jeden bardzo fajny rekruter mi powiedział, że mam dużą wiedzę, ale jest ona płytka w sensie może inaczej. Miałem dużą wiedzę z wielu rzeczy, ale była ona płytka, a nie wgłębiając się bardziej w szczegóły czyli np. Java Core, czyli żeby bardzo dobrze zrozumieć ten sam kurs Javy aniżeli uczenia się wszystkich dodatkowych rzeczy na początku Nie, bo na to przyjdzie czas, czyli np. nauka Mercedesa i tak dalej, bo to są rzeczy już takie bardziej. Specyficzne, czyli do użytku w jakichś konkretnych przypadkach. A jednak Java będzie wszędzie i zawsze taka sama. I to naprawdę trzeba się tego wyuczyć. Bardzo dobrze.

Bartek Kalka: Dokładnie wykonany kurs Javy to jest masakra. Nie ma co iść dalej, nawet jeżeli się nie ogarnia takich podstaw jakie dzisiaj nawet wymieniliśmy, więc super, że to wybrzmiało. Po raz kolejny. To dziękuję bardzo za tą rozmowę. Marcin Fajne rzeczy mogę powiedzieć dzisiaj. Myślę, że bardzo dużo osób na tym skorzysta. Serdecznie zapraszamy wszystkich do tego kursu, o którym wspomniałeś, czyli Java Red. Można było.

Marcin Böhm: Warto.

Bartek Kalka: Marcin jest absolwentem, więc tak jak wspominał wcześniej trochę mu to pomogło. Tak jak dzisiaj też wspominaliśmy bardzo dużo rzeczy jak np. podstawy Javy. Też to podkreślam w tym kursie, więc jak będzie otwarty to zapraszamy na java. Pl flash kurs. A dzisiaj dziękuję za rozmowę i do usłyszenia w przyszłości.

Marcin Böhm: Do usłyszenia.

Bartek Kalka: Dzięki wielkie.

Podobne Posty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 JavaReady.pl Bartek Kalka | Opinie | Oferta Szkoleń | Kontakt